Presentation nights

Presentation Night 2018

 

Awards presented were as follows:

Roy Coates Memorial Trophy for the Club Sportsman of the year: Andy Burgess
First Team awards:

Player of the Year:  David Embleton

Batting Award:  Andrew Pratt

Bowling Award: Steven Chapman

Best catch (Lloyd Conaway Trophy): Ed Wells

Century maker: Andy Burgess

 

Second Team awards:

Player of the Year: Chris Elmes

Player’s player of the Year (David Greener Memorial Trophy): Chris Elmes

Most Runs (Michael Cooper Memorial Trophy): Chris Elmes

Bowling Award: Chris Elmes

Outstanding Performance (Ronnie Tinkler Memorial Trophy): Will Barnham

Neil Davies Captains Award for Best Newcomer: Joseph MacLeod

Century Makers: Andrew Robinson and Josh Holmes

Scorer: Ben Patterson

Michael Tinkler was presented with a mounted duck as the scorer of the most ducks in the Second team.

Junior awards:

All the Under-15s squad were presented with medals for winning the league championship and Bob Pendlebury Cup

 

Trophies were presented to players picked for County squads:

Daniel Pratt, Will Barnham and Jamie Wills (County Under-15s)

Eve Hodgson (County Under-13 girls)

 

All the Under-13s, Under-11s, Under-9s and the girls squads were presented with trophies.


Following a break for food everyone was entertained by Ed Wells who sang.

 

Members of the double winning Under-15s squad with Coach Andrew Pratt
Andy Burgess with the Roy Coates Memorial Trophy for Club Sportsman of the Year
Members of the girls squad with their trophies. Katie Hutchinson, Mollie MacLeod, Holly Norman, Millie Guy, Gillian Holmes (Coach), Eve Hodgson

Presentation Night 2017
Roy Coates Memorial Trophy for the Club Sportsman of the year: Trevor Johnson 

First Team: Player of the year: David Embleton 

Batting Award : Andrew Pratt 

Bowling Award: David Embleton 

Best Catch (Lloyd Conaway Trophy):  Andy Burgess 

3 centuries: Andrew Pratt 

Hat-trick: Andy Burgess 

All First Team players received League Championship winners medals 

Second Team: Player of the year: Thomas Hodgson / Daniel Pratt 

Batting Award (Michael Cooper Memorial Trophy): Andrew Guy 

Bowling Award: Thomas Hodgson 

Outstanding Performance (Ronnie Tinkler Memorial Trophy): Jamie Wills/Andrew Robinson 

Neil Davies Captain's Award for Best Newcomer: Paul Geary 

Presentation Night 2016
Roy Coates Memorial Trophy for the Club Sportsman of the Year: John Holmes

First Team: Player of the year  Andrew Pratt 

Batting Award: Andrew Pratt 

Bowling Award: William Angus 

Best catch ( Lloyd Conaway Trophy): Andrew Robinson

Second Team: Player of the year: Lewis Formosa 

Most Runs (Michael Cooper Memorial Trophy): Lewis Formosa 

Bowling Award: Elliot Grainger 

Outstanding Performance (Ronnie Tinkler Memorial Trophy): Andrew Guy

Neil Davies Captain's Award for Best Newcomer: Will Barnham 

Century makers: Lewis Formosa  (2)  Andrew Guy (1)

Hat-trick: Thomas Hodgson (Under-15's)

All Under-13's players received a trophy for winning the league 

Presentation night 2015

Roy Coates Memorial Trophy for the Club Sportsman of the year: Lee Formosa
First Team:Player of the Year:  Andrew Pratt/Steven Chapman (joint)

Batting Award:  Andrew Pratt

Bowling Award: Andrew Robinson

Outstanding Performance: Andy Burgess

Best catch (Lloyd Conaway Trophy): Neil Davies

3 centuries: Andrew Pratt

Second Team:Player of the Year: Andrew Cummings

Most Runs (Michael Cooper Memorial Trophy): Andrew Cummings

Bowling Award: Andrew Cummings

Outstanding Performance (Ronnie Tinkler Memorial Trophy): Andrew Cummings

Neil Davies Captains Award for Best Newcomer: Tom Gledhill

Under-19s Hat-Trick: Liam Burgess
Under-18s:Player of the Year: Josh Holmes

Outstanding Performance: James Blackmore
Under-15s:Player of the Year: Elliot Grainger

Most Improved Player: Mitchell Chaurley
All the Under-15s squad were presented with selection boxes

All the Under-13s squad were presented with medals for winning the RS Pratt Cup

All the Under-11s squad were presented with mementoes

Trophies were presented to those who regularly attended Under-7s coaching sessions